• Dni Otwarte w Koronowie i Tucholi.
          • Dni Otwarte w Koronowie i Tucholi.

          • Uczniowie klasy ósmej wzięli udział w Dniach Otwartych zorganizowanych przez szkoły ponadpodstawowe
            w Koronowie i w Tucholi. Każda ze szkół przedstawiła ciekawą i zachęcającą ofertę edukacyjną. Liceum Ogólnokształcące w Koronowie wyróżnia się klasą o profilu mundurowym. Mundury i musztra to sztandarowy, przewodni temat po przekroczeniu progu liceum. Obie szkoły pochwaliły się nowoczesnymi klasopracowniami
            i różnorodnością kierunków. Ósmoklasiści mieli okazję doświadczyć sposobu prowadzenia zajęć w szkołach ponadpodstawowych oraz dopytać o wszystko, co nurtuje tych młodych ludzi odnośnie dalszego procesu kształcenia. ZOBACZCIE SAMI!

            Maria Sikorska

        • Ale Sztuka! Wernisaż prac plastycznych.
          • Ale Sztuka! Wernisaż prac plastycznych.

          • W poniedziałek światło dzienne ujrzała wystawa prac plastycznych, przygotowana przez uczennice i uczniów z klasy VI i VII Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Bruskiego w Pruszczu. Wstęgę uroczyście przecięła pani dyrektor - Aleksandra Kęskrawiec, zapraszając do oglądania dzieł. Obrazy zostały powieszone na regałach bibliotecznych, bo to sztuka między książkami i to sztuka pisana przez duże "S". Dzieci poświęciły na swoje prace blisko 135 minut. Abstrakcyjne obrazy strukturalne zostały pomalowane akrylami i zabezpieczone werniksem. Teraz zapraszają wszystkich do odwiedzin w bibliotece. Czy wiecie, że najdroższy obraz abstrakcyjny na świecie został sprzedany za 168mln dolarów? Kto wie, może nasi uczniowie będą kiedyś słynnymi abstrakcjonistami? Tego Wam serdecznie życzymy!

            Prace powstawały pod okiem plastyka - Magdaleny Jutrowskiej.

            Uczniowie klasy VI - Angowska Alicja, Czubak Artur, Długozima Juliusz, Glazer-Lesińska Ada, Górka Piotr, Kasprowicz Tymoteusz, Mordzak Igor, Pilarska Zofia, Wosik Zuzanna, Zielińska Vanessa;

            Uczniowie klasy VII - Glaza Kamil, Guminska Blanka, Kamyszek Bartosz, Kamyszek Zofia, Kuczyński Wiktor, Misiak Dominik, Muzolf Fabian, Nowak Amelia, Spiker Marta, Śpica Dominik.

            Magdalena Jutrowska

        • Tolerancja ma kolor niebieski…
          • Tolerancja ma kolor niebieski…

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzimy 2 kwietnia.

            Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Bruskiego obchodziła to święto w czwartek (4 kwietnia). O tym, że coś się dzieje tego dnia mówił nam kolor niebieski, którego wszędzie było mnóstwo. Uczniowie wsparli naszą akcję niebieskimi ubraniami, a panie Joanna Nowak i Magdalena Jutrowska przygotowały ciekawą pogadankę - inscenizację o tym, jak zachowują się osoby autystyczne. Wszyscy uczniowie z naszej szkoły mieli okazję dołożyć swoją cegiełkę tolerancji w postaci odbicia dłoni na płótnie z którego powstał obraz. Znajdzie on miejsce na ścianie naszej szkoły. Niebieskie dłonie są symbolem pomocy oraz tolerancji wobec osób dotkniętych autyzmem. Pamiętajcie – bądźmy razem, a nie obok!

            Magdalena Jutrowska

        • Zajęcia w Akademii Pana Kleksa
          • Zajęcia w Akademii Pana Kleksa

          • W Szkole Podstawowej w Pruszczu uczniowie klasy czwartej pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego zorganizowali niezwykłe lekcje dla uczniów klasy pierwszej. Pomysły  zajęć zaczerpnięte zostały z przeczytanej lektury pt. „Akademia pana Kleksa”. Poszczególni uczniowie, wcielając się w rolę profesora Ambrożego Kleksa, zachęcali pierwszoklasistów do czynnego udziału w baśniowych zajęciach. A  były to kolejno: lekcja kleksografii, lekcja przędzenia liter, czyli czytania, lekcja geografii, lekcja leczenia chorych sprzętów, zajęcia w Psim Raju,
            w kuchni pana Kleksa, w fabryce dziur i dziurek oraz w ogrodzie bajek…

            Po wspólnej nauce uczniowie klasy pierwszej z pewnością w przyszłości przeczytają treść baśni o profesorze Kleksie, a czwartoklasiści to znawcy utworu mistrza Jana Brzechwy.

             

            Dorota Rybczyńska

        • Tydzień mózgu 2024
          • Tydzień mózgu 2024

          • W dniu 12.03.2024 roku obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Mózgu. Uczniowie utrwalali wiedzę na temat układu nerwowego oraz mówili o funkcjonowaniu mózgu człowieka. Poznawali nowe wiadomości oraz dowiadywali się ciekawostek o pracy mózgu. Uczniowie wykonali plakaty o różnorodnej tematyce, m.in. działaniu prawej i lewej półkuli mózgu , funkcjach oraz rozwoju mowy. .Dowiedzieli się jaki wpływ na organizm człowieka ma stres i stosowanie używek . W klasie i na korytarzu szkolnym umieszczone zostały gazetki tematyczne.

            Kamila Borowicz

        • Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
          • Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

          • Drodzy Rodzice,

            Rekrutacja do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Pruszczu trwa od 4 do
            22 marca 2024 roku. Zapraszamy dzieci w wieku od 4 do 6 lat. W progach naszej placówki zapewniamy indywidualne podejście, pełne wsparcie i życzliwą atmosferę.
            Ponadto umożliwiamy uczestnictwo w zajęciach rytmicznych i językowych.

            Anna Grudzina

        • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
          • Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

          • Wielkimi krokami zbliżają się do nas ferie zimowe. Wiemy, że bezpieczeństwo jest rzeczą najważniejszą. Dlatego zorganizowaliśmy dla naszym uczniów z klasy VII i VIII zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpiecznych zachowań na wodą zimą połączone z ćwiczeniami udzielania I pomocy. Prowadzili je panowie Jakub, Janusz i Karol z BWOPR. Uczniowie udzielali odpowiedzi m.in. na pytania: jak bezpiecznie i zdrowo spędzać ferie zimowe; jak zachowywać się nad akweduktami wodnymi zimą; co zrobić, jeśli lód się zarwie; co to jest hipotermia; jak powinna przebiegać akcja udzielania I pomocy i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, a na koniec poproszeni zostali o rozważne zachowania i przewidywanie konsekwencji swoich zabaw w czasie wolnym. Aktywność uczniów udowadniają zdjęcia. A my – kadra pedagogiczna i dyrekcja szkoły w tym miejscu bardzo dziękujemy woprowcom za możliwość goszczenia ich w naszej szkole.

            Anna Okonek

            Kamila Borowicz

        • Dzień Babci i Dzień Dziadka
          • Dzień Babci i Dzień Dziadka

          • „Babcia – dziedzictwo intencji, nadzieje i marzenia, odpoczynek serca w pieszczocie, niekończąca radość przeglądania się w jej oczach” – tymi słowami powitano przybyłych gości w oddziale przedszkolnym dnia 22.01.2024 roku. Dzieci zabrały swoich dziadków i babcie w „magiczną podróż wspomnień”. Rozpoczęła się ona częścią artystyczną, w której nie zabrakło miejsca na wiele wzruszeń. Wspaniała gra aktorska, pozwoliła gościom  wrócić myślami do młodzieńczych lat. Życzenia i prezenty wymalowały uśmiech na twarzach Seniorów. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem i energicznym tańcem – twistem.

             

            Anna Grudzina

        • Pszczele cuda
          • Pszczele cuda

          • Dziś w Pruszczu Pszczele Cuda,

            a dzieci odwiedził Kubuś Puchatek!

            Pszczele Cuda - czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o pszczołach. O tych dzielnych i pracowitych stworzonkach opowiedział nam Mateusz Spiker - uczeń klasy VIII SP Pruszcz. W rodzinie Mateusza temat pszczelarstwa to poważna sprawa. Pszczołami zajmował się jego dziadek, obecnie zajmuje się tata Rafał, a Mateusz ma nadzieję, że kiedy dorośnie, również będzie opiekował się ulami.

            Uczniowie I-III oraz przedszkolaki z przyjemnością wysłuchały informacji o pszczołach, dowiedziały się jak powstaje miód i nawet miały okazję spróbować tego prawdziwego z pasieki Mateusza. Odczytaliśmy fragment "Kubusia Puchatka" A. A. Milne, a na koniec odwiedził nas miś Puchatek (Damian Maciejewski, klasa VIII) z cukierkami i kubusiowymi kolorowankami.

            To była prawdziwa atrakcja!

            Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie wolontariuszy z klasy VIII i życzymy dziś wszystkiego słodkiego!

            Serdeczne podziękowania dla Pani Agnieszki Niechwiadowicz

            z Pasieki Eko-Bór 1920 za wypożyczenie pszczelarskich akcesoriów.

             

            Magdalena Jutrowska

          • Strategia rozwoju w Gminie Gostycyn

          • Szanowni Państwo,

            Gmina Gostycyn podjęła prace nad Strategią Rozwoju na lata 2024-2032 – dokumentu mającego charakter strategiczny, ukazującego najważniejsze kierunki rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego.

            Pierwszym z etapów opracowania Strategii jest skierowanie ankiety do mieszkańców w zakresie oceny obecnych warunków i jakości życia wraz ze wskazaniem lokalnego zapotrzebowania na realizację inwestycji i podejmowanie działań przyczyniających się do rozwoju Gminy. 

            W związku z powyższym zachęcam mieszkańców do zapoznania się i wypełnienia ankiety. Zajmie to niespełna 15 minut, a jej wyniki pozwolą władzom gminnym poznać poglądy, opinie i potrzeby społeczności lokalnej. Będą one podstawą do opracowania polityki rozwoju Gminy na kolejna lata.

            Ankieta jest całkowicie anonimowa, zaś jej wyniki będą publikowane jedynie w formie zbiorczej. Badanie ankietowe otwarte będzie w terminie od 12.01.2024 do 15.03.2024 roku. Dostępne są formularze ankiet:

            Ankiety pobrać można również w Urzędzie Gminy w Gostycynie, w Biurze Obsługi Interesanta I piętro.

            Ankiety wypełnione w formie papierowej prosimy składać do Biura Obsługi Interesanta w Urzędzie Gminy Gostycyn, ul. Bydgoska 8 do dnia 15 marca 2024 roku.

            Zapraszam mieszkańców do wspólnego wypracowania wizji rozwoju naszej małej, ale pięknej ojczyzny.

             

            Pozdrawiam serdecznie

            Ireneusz Kucharski

            Wójt Gminy Gostycyn

        • BON TON na co dzień
          • BON TON na co dzień

          • Dnia 14 grudnia 2023 roku odbyły się w naszej szkole zajęcia warsztatowe „Bon ton na co dzień”. Zajęcia z uczniami klasy VIII przeprowadziła pani pedagog Anna Okonek. Materiały z lekcji warsztatowej udostępniono na holu. Jest to garść dobrych rad i nie tylko!

            A. Kęskrawiec

        • Pasowanie na ucznia
          • Pasowanie na ucznia

          • W piękny jesienny dzień 17 października 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość Pasowania na ucznia. Był to niezwykły czas dla uczniów i ich rodziców. Weronika, Dżesika, Fryderyk, Rafał i Jakub zaprezentowali swoje umiejętności śpiewu i recytacji oraz wykazali się wiadomościami
            o bezpiecznym poruszaniu po drogach. Złożyli uroczystą obietnicę i zostali przejęci do społeczności szkolnej. Nie zabrakło również wpisu do kroniki szkolnej pod czujnym okiem Zuzi z klasy czwartej. Potem były dyplomy, upominki, życzenia od kolegów i koleżanek z klasy drugiej i trzeciej oraz pamiątkowe zdjęcia i wspólny poczęstunek.

            Pierwszoklasistom życzymy, by każdy dzień spędzony w szkole był wspaniałym przeżyciem.

            A. Kęskrawiec

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W dniu 13 października Samorząd Uczniowski przygotował akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedszkolaki zaśpiewali piosenkę „Tysiąc buziaków dla naszej Pani”. W rolę nauczycielek wcieliły się koleżanki z klasy VI prezentując rozmowy prowadzone w pokoju nauczycielskim oraz czytając lapsusy z zeszytów uczniów. Duet  wokalno - instrumentalny: Zuzanna i Kacper zaprezentował utwór Czerwonych Gitar „Kto za tobą w szkole ganiał”. Pod czujnym okiem Ady Glazer  i  Amelii Nowak układ taneczny zaprezentowały dziewczynki z klas II i III. Co do powiedzenia o edukacji mają rodzice i uczniowie w sposób humorystyczny przedstawili uczniowie klasy VII i VI. Na zakończenie uroczystości piosenkę pt. „Szkolne życzenia” zaśpiewała klasa III. Życzenia od społeczności uczniowskiej złożył konferansjer – William Szukalski.

            Dziękujemy nauczycielom, którzy pomogli nam w przygotowaniu akademii.

            Samorząd Uczniowski  

        • Sprzątanie Świata
          • Sprzątanie Świata

          • Nasza szkoła włączyła się do akcji sprzątania świata CLEAN UP THE WORLD 2023, którą gmina Gostycyn promuje i realizuje z ogromnym zaangażowaniem i powodzeniem od kilku lat. Akcja prowadzona jest w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Gmina Gostycyn jest jedyną gminą w powiecie tucholskim, która otrzymała na ten cel wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. W sprzątaniu okolic jeziora Środkowego wzięła udział klasa szósta naszej szkoły oraz uczniowie klas siódmych z Gostycyna. Koordynatorem przedsięwzięcia ze strony gminy był Paweł Patoleta Podsumowania przedsięwzięcia dokonał wójt Ireneusz Kucharski. Wręczył też wszystkim uczestnikom akcji upominki.

            Jan Misiak

          • Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024

          • Msza Święta godz. 9:00.

            Po Mszy Świętej Inauguracja Nowego Roku Szkolnego.

             

            Plan dowozów na dzień 4 września 2023 r.

            8.30 Gostycyn

            8.40 Mała Klonia (dworzec)

            8.45 Bagienica

            8.55 Pruszcz (przy kościele)

             

            Uczniowie z Łyskowa przyjeżdżają pierwszymi kursami (jak zawsze).

             

            A. Kęskrawiec